آموزش نصب یک افزونه در وردپرس

بعد از نصب وردپرس، اولین چیزی که افراد مبتدی باید از آن آگاه باشند چگونگی نصب افزونه در وردپرس است. افزونه به شما اجازه می‌دهد ویژگی‌های جدیدی همچون اضافه کردن گالری، اسلایدشو و … را به وردپرس اضافه کنید.

هزاران افزونه رایگان و فروشی برای وردپرس وجود دارد. ما در این راهنمای مرحله به مرحله، به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک افزونه وردپرس را نصب کنید.

در این مقاله سه روش آموزش داده می‌شود:

  • نصب یک افزونه وردپرس با استفاده از جستجو
  • با استفاده از آپلود یک افزونه وردپرس
  • نصب دستی یک افزونه وردپرس با استفاده از FTP.

نصب یک افزونه با استفاده از WordPress Plugin Search

آسان‌ترین راه نصب یک افزونه وردپرس، استفاده از جستجوی افزونه است. تنها بدی این آپشن آن است که باید این افزونه در دایرکتوری افزونه وردپرس وجود داشته باشد که البته افزونه‌های موجود در این دایرکتوری به افزونه‌های رایگان محدود می‌شود.

اولین کاری که باید انجام دهید رفتن به بخش ادمین وردپرس و کلیک بر روی Plugins » Add New است.

شما صفحه‌ای مانند اسکرین شات بالا را مشاهده خواهید کرد. با تایپ کردن نام افزونه یا کارکردی که به دنبال آن هستید (درست مثل کاری که ما انجام دادیم) افزونه مورد نظر خود را پیدا کنید. پس از آن، مجموعه‌ لیستی همچون مثال پایین خواهید دید:

می‌توانید افزونه ای که برای شما مناسب‌تر است را از این لیست بردارید. از آنجا که ما در جستجوی خود به دنبال Floating Social Bar می‌گشتیم و اولین افزونه موجود در لیست همان افزونه ای است که ما می‌خواهیم، بر روی دکمه ‘Install Now’ کلیک می‌کنیم.

اکنون وردپرس افزونه را برای شما دانلود و نصب می‌کند. سپس، یک پیغام موفقیت و یک لینک برای فعال ساختن افزونه یا بازگشت به نصب کننده افزونه دریافت می‌کنید.

افزونه وردپرس را می‌توان بر روی سایت خود نصب کرد، اما اگر آن را فعال نکنید کار نخواهد کرد. بنابراین جلوتر رفته و بر روی لینک فعالسازی افزونه کلیک کنید تا افزونه را بر روی وردپرس خود فعال کنید.

تمام شد. شما با موفقیت اولین افزونه را بر روی وردپرستان نصب کردید.

مرحله بعدی، پیکربندی تنظیمات افزونه است. این تنظیمات برای هر افزونه ای متفاوت است بنابراین ما نمی‌توانیم توضیح آن را در این پست پوشش بدهیم.

نصب یک افزونه با استفاده از آپلود افزونه در بخش مدیریت وردپرس

افزونه‌های فروشی در دایرکتوری افزونه وردپرس وجود ندارند. این افزونه‌ها را نمی‌توان با استفاده از روش جستجو نصب کرد.

به همین دلیل برای نصب چنین افزونه‌هایی در وردپرس باید از روش آپلود استفاده کنیم. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از آپشن آپلود در بخش آدمین می‌توانید افزونه وردپرس را نصب کنید.

اولین کاری که باید انجام دهیددانلود افزونه از منبع (به صورت فایل زیپ) است. سپس، باید به بخش آدمین وردپرس بروید و به صفحه Plugins » Add New مراجعه کنید.

سپس بر روی دکمه Upload Plugin در بالای صفحه کلیک کنید.

با این کار صفحه آپلود افزونه برای شما باز می‌شود. در اینجا باید بر روی دکمه انتخاب فایل کلیک کنید و فایل افزونه ای که قبلاً در کامپیوتر خود دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید.

پس از اینکه فایل را انتخاب کردید، باید بر روی دکمه install now کلیک کنید.

اکنون وردپرس فایل افزونه را از کامپیوتر شما آپلود کرده و آن را برایتان نصب می‌کند. در اینجا وقتی نصب به پایان رسید یک پیغام موفقیت مانند این دریافت خواهید کرد.

وقتی افزونه نصب شد، باید بر روی لینک Activate Plugin کلیک کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

باید تنظیمات افزونه را به تناسب نیاز خود پیکربندی کنید این تنظیمات برای هر افزونهی متفاوت است و ما در این پست به پیکربندی تنظیمات نمی‌پردازیم.

نصب دستی یک افزونه وردپرس با استفاده از FTP

در برخی موارد، ممکن است ارائه‌دهنده میزبانی وردپرس شما محدودیت‌هایی برای حجم فایل‌ها داشته باشد که این امر می‌تواند توانایی شما برای نصب افزونه از طریق بخش ادمین را محدود کند.

در چنین موقعیتی، بهترین کار، نصب دستی افزونه با استفاده از FTP است.

روش FTP منیجر برای مبتدیان از کمترین مطلوبیت برخوردار است.

در ابتدا باید فایل سورس افزونه (بصورت فایل زیپ)  را دانلود کنید. سپس، باید فایل زیپ را بر روی کامپیوترتان Extract کنید.

با اکسترکت کردن فایل زیپ افزونه یک پوشه با همان نام ایجاد می‌شود. شما باید این پوشه را به صورت دستی و با استفاده از یک کلاینت FTP در وردپرس خود آپلود کنید.

شما باید از طریق FTP منیجر به میزبان خود دسترسی پیدا کنید. اگر یوزرنیم و پسورد FTP خود را ندارید با ارائه دهنده میزبانی وردپرس خود تماس گرفته و از آنها این اطلاعات را بپرسید.

کلاینت FTP را بر روی کامپیوترتان باز کنید و با استفاده از مشخصات ورودی که توسط میزبان وبتان برایتان فراهم آمده به وب‌سایت خود متصل شوید. وقتی متصل شدید باید به مسیر wp-content/plugins/ دسترسی پیدا کنید.

سپس پوشه‌ای که از فایل زیپ استخراج کرده‌اید را به پوشه /wp-content/plugins/ بر روی سرور وب خود آپلود کنید.

بعد از آپلود کردن فایل‌ها، باید به بخش آدمین وردپرس رفته و بر روی لینک Plugins در منوی آدمین کلیک کنید. خواهید دید که افزونه شما بر رو صفحه افزونه‌ها با موفقیت نصب شده است.

باید بر روی لینک Activate در زیر افزونه کلیک کنید. بمحض فعالسازی، ممکن است نیاز به پیکربندی تنظیمات افزونه داشته باشید. افزونه‌های وردپرس با تنظیمات منحصر بفرد خود می‌آیند که این تنظیمات از افزونه ای به افزونه دیگر تفاوت دارد بنابراین ما آن را در اینجا توضیح نمی‌دهیم.

امیدواریم این مقاله مفید بوده باشد و چگونگی نصب افزونه‌های وردپرس را بخوبی آموخته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست